:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C rozproszone chmury

Gmina Oleśnica 1945 - 2017 we wspomnieniach pionierów osadnictwa na Dolnym Śląsku

W ubiegłą niedzielę w Gminnej Izbie Pamięci miało miejsce zainicjowane przez Panią Jadwigę Bodo, sołtys Boguszyc, wydarzenie, upamiętniające 78 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

W świetlicy odbyła się część artystyczna i wspomnieniowa, przygotowana przez mieszkańców Boguszyc w Partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Urzędem Gminy Oleśnica. Miejscowa wielopokoleniowa grupa artystów pod kierownictwem Moniki Małobęckiej, pokazała w spektaklu pt. „Chwile” - przejmującą wizję wojny.

Muzykę do przedstawienia napisał Piotr Michałowski. Po spektaklu prezentowane były fragmenty filmów dokumentalnych ze wspomnieniami mieszkańców Gminy Oleśnica przybyłych na tereny Dolnego Śląska po II Wojnie Światowej, które zebrała Monika Małobęcka z Gminnego Ośrodka Kultury.

Po części artystycznej, uczestnicy zebrali się pod udekorowanym narodowymi flagami obeliskiem, upamiętniającym szlak bojowy 2 Korpusu Pancernego, którego oddziały stacjonowały w Boguszycach w marcu 1945 r., by oddać cześć pamięci żołnierzom. Delegacja w osobach zastępcy Wójta Gminy Oleśnica, pana Krzysztofa Skórzewskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Oleśnica, pana Tadeusz Kunaja, i gospodyni sołectwa Boguszyce Jadwigi Bodo, odsłoniła nowe tablice na obelisku. Pani Mieczysława Baran, była nauczycielka i dyrektorka szkoły w Boguszycach, przybliżyła zebranym kilka historycznych informacji.

Wiązankę złożyła również delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej z prezesem Lucjanem Ławniczkiem, któremu towarzyszyli Zdzisław Gołębiowski i Henryk Grzyb. Na koniec w świetlicy czekał na gości, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich, smaczny posiłek z żołnierską grochówką, kiełbaskami, swojskim pieczywem i ciastami.

Sala rozbrzmiała od śpiewu żołnierskich piosenek i długich wspomnień …

Gmina Oleśnica 1945 - 2017 we wspomnieniach pionierów osadnictwa na Dolnym Śląsku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się