:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Apple wypuszcza łatkę dla swoich urządzeń

Technologie, Apple wypuszcza łatkę swoich urządzeń - zdjęcie, fotografia

Niebezpieczna dziura w systemach iPhone'a i iPada

Do premiery nowej wersji systemu Apple iOS 10, pozostał tylko miesiąc, zatem wielu użytkowników zbagatelizowało pobranie aktualizacji "dziewiątki". Niesłusznie, bo producent wprowadził poprawki, które mają zablokować cyberprzestępcom kradzież informacji.

Wiadomość ta oburzyła użytkowników Apple. Hakerzy wykorzystywali oprogramowanie Pegasus, które mogli zainstalować użytkownikom iPhone'ów czy iPadów już od około dwóch lat - bo od wersji systemu operacyjnego iOS 7.0.

Zosatało to odkryte zupełnie przypadkowo. Umożliwiało im to przejmowanie danych, służących do logowania, m.in. do kont na portalach społecznościowych. Pojawienie się "szpiega" w urządzeniu nie musiało być efektem pobrania aplikacji, której nie proponował App Store. Cyberprzestępcy wykorzystywali odwiedzanie stron, które wykorzystywały narzędzia, łamiące klucze zabezpieczeń.

Jeden z posiadaczy iPhone zorientował się, że coś jest nie tak. Niebezpieczny link dostarczył do analityków z Citizen Labs, którzy stwierdzili, że licencja na Pegasusa kosztuje aż 25 tysięcy dolarów. Istnieje podejrzenie, że oprogramowanie jest także wykorzystywane przez instytucje rządowe.

Po wielu miesiącach Apple wprowadził poprawkę systemu - iOS 9.3.5. Ma ona uniemożliwić hakerom dostęp do danych. Nie można jednak wykluczyć, że Pegasus jest instalowany w równie popularnym systemie Android.

Na szczęście nowa wersja iOS-a tę lukę usuwa – zarówno publicznie dostępny system iOS 9.3.5, jak i najnowsza wersja beta iOS 10. Niewykluczone jednak, że Pegasus i atak Trident nadal może działać w wersji na Androida i BlackBerry.
 

Apple wypuszcza łatkę dla swoich urządzeń komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się