:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze 2018

W czwartek, na terenie Międzyborza, odbywały się powiatowe manewry pod kryptonimem Międzybórz 2018

Zorganizowane zostały przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Ćwiczenia ukierunkowane zostały głownie w ratownictwo chemiczne. Założenie jakie zostało zrealizowane zakładało rozszczelnienie zbiornika, a nastąpienie wyciek amoniaku. Do zdarzenia miało dojść terenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Międzyborzu, w wyniku czego, między innymi poszkodowani zostali pracownicy placówki.a

Po odbyciu części teoretycznej ćwiczeń, około godz. 13:00 strażacy wyruszyli w miejsce symulowanego zdarzenia, aby zweryfikować swoje umiejętności w praktyce. Po dotarciu, stwierdzono, że w wyniku rozszczelnienia się zbiornika z gazem, doszło do zatrucia dwóch pracowników zakładu. Istniało również zagrożenie powiększenia rozmiarów awarii. Na miejsce zostały zadysponowane dodatkowe zastępy Straży Pożarnej.

Na miejsce skierowano dodatkowe ekipy straży pozarnej oraz ochotników z OSP, a także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego – „Wrocław 3”. Ratownicy pracując w ubraniach gazoszczelnych ewakuowali poszkodowanych ze strefy zagrożenia. 

Udzielono im pomocy, a następnie przekazano zespołowi pogotowia ratunkowego. W dalszej częsci ćwiczeń, działania sporej ilości sił i środków straży skupiły się na ograniczeniu strefy niebezpiecznej przy pomocy kurtyn wodnych, działaniach ukierunkowanych w usunięcie nieszczelności zbiornika a także kontroli stężenia gazów.

Strażacy przećwiczyli scenariusz przetłaczania wody z pobliskiego stawu. Ta posłużyła do zasilenia samochodów, które zabezpieczały strefę za pomocą kurtyn. 

W ramach manewrów przewidziano zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca, który przylecieć miał po najciężej rannego pracownika. Zastępy przeprowadziły prawidłowe postępowanie na lądowisku, w wyniku czego potwierdzono, że helikopter, który mógłby realizować lot do takowego zdarzenia, zostałby prawidłowo przyjęty.

Po kilku godzinach intensywnych działań na miejscu ćwiczeń, te zostały zakończone. Strażacy po przywróceniu samochodów do gotowości bojowej udali się na podsumowanie manewrów połączone z posiłkiem regeneracyjnym.

Miejsce zdarzenia mapa Oleśnica


Ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze 2018 komentarze opinie

  • GośćArek - niezalogowany 2018-04-29 05:41:18

    Prezeska niech da lepiej ludziom podwyżke.

Dodajesz jako: Zaloguj się