:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Hakerzy atakują częściej i skuteczniej – głownie za pomocą ransomware

Technologie, Hakerzy atakują częściej skuteczniej głownie pomocą ransomware - zdjęcie, fotografia

Blisko dwukrotny wzrost ataków ransomware w II połowie 2016 oraz wykorzystanie tzw. Internetu rzeczy (IoT) w działaniach cyberprzestępczych – to główne trendy na jakie zwraca uwagę raport firmy Check Point Software Technologies „H2 2016 Global Threat Intelligence Trends”, przedstawiający aktualny stan zagrożeń w cyberprzestrzeni

Raport przedstawia m.in. najważniejsze taktyki cyberkryminalistów atakujących firmy i opisuje krajobraz zagrożeń w oparciu o trzy główne kategorie ataków malware – ransomware, bankowe i mobilne. Całość oparta jest o dane zaczerpnięte z ThreatCloud World Cyber Threat Map, firmy Check Point, w okresie od lipca do grudnia 2016.

Maya Horowitz, manager w grupie wywiadu firmy Check Pont uważa, że raport doskonale odzwierciedla środowisko współczesnej cyberprzestrzeni, wraz z rosnącymi atakami typu ransomware. - Organizacje starają się skutecznie walczyć z zagrożeniami, jednak często nie posiadają odpowiednich systemów zabezpieczeń. Ważną kwestią są również szkolenia pracowników, pozwalające im rozpoznać oznaki potencjalnego ataku ransomware - twierdzi Horowitz.

Kluczowe trendy

Jak wskazują analizy specjalistów, w 2016 roku zaobserwowano tysiące wariantów ransomware, jednak w drugiej połowie roku dostrzeżono zmiany, polegające na większej „centralizacji” ransomware. Obecnie jedynie kilka ich najważniejszych rodzin dominuje na rynku, atakując różne organizacje niezależnie od ich wielkości.

Badacze z Check Pointa upatrują ataki DDoS przez urządzenia IoT (Internet of Things) jako kolejny dominujący trend drugiej części roku. W sierpniu 2016 r. odkryty został Mirai Botnet, pierwszy w swoim rodzaju botnet, atakujący urządzenia wymagające dostępu do Internetu, takie jak cyfrowe rejestratory wideo (DVR) czy kamery nadzoru (CCTV). Mirai zmienia je w boty, używając zaatakowane urządzanie do prowadzenia szerokiej kampanii DDoS. Urządzenia Internet of Things, znajdują się już w prawie każdym domu, staje się jasnym, że oparte na nich ataki DDoS będą siały coraz większe zagrożenie.

Ostatnia charakterystyczna tendencja dla ostatnich sześciu miesięcy roku to nowe rozszerzenia plików w kampaniach spamowych. Najbardziej rozpowszechnione wektory infekcji, wykorzystywane w kampaniach spamowych były downloaderami bazującymi na silniku Windows Script (WScript). Downloadery w javaskrypcie (JS) i VBScritp (VBS), zdominowały jednak dystrybucję tzw. „mal-spam” (od. Malicious spam) wspólnie z innymi, mniej znanymi, formatami takimi jak JSE, WSF czy VBE.

Druga część zeszłego roku to również zwiększona aktywność ransomware, których udział w „rynku zagrożeń” wzrósł blisko dwukrotnie – z 5,5% do 10,5%. Według Check Pointa najpopularniejszymi wykrytymi wariantami ransomware są:

Locky 41% - Trzeci najpopularniejszy ransomware w pierwszej połowie roku, którego udział w rynku wzrósł gwałtownie w drugim i trzecim kwartale roku.
 

Cryptowall 27% - ransomware uznawany na początku za sobowtór Cryptolockera, jednak zdecydowanie go przerósł, stając się jednym z najbardziej znanych ransomware na rynku
 

Cerber 23% - Największy na świecie ransomware-as-a-service. Cerber jest rodzajem franczyzy w świecie malware, która pozwala rozpowszechnić ransomware na całym świecie, generując przy tym ogromne zyski.

Hakerzy atakują częściej i skuteczniej – głownie za pomocą ransomware komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się