:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C pochmurno z przejaśnieniami

„Historia w komiksie” i „Wrocławskie Krasnale” – wystawy dla uczniów i nie tylko

Wystawy, „Historia komiksie” „Wrocławskie Krasnale” wystawy uczniów tylko - zdjęcie, fotografia

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw skierowanych także dla dzieci i młodzieży

Wystawę autorstwa Wojciecha Łowickiego „Historia Polski według komiksu” można oglądać w Bibliotece „Pod Pegazem” do 24 czerwca. Skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się.

Oglądanie wystawy można potraktować jak lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także – po prostu – o miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie można obejrzeć przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

Dowiemy się  tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura. Jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak  chrześcijaństwo zmieniło społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod  Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwie  II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o ,,Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. 

Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Wystawę fotograficzną „Wrocławskie Krasnale” autorstwa Rafała Werszlera można oglądać w Bibliotece Centralnej BiFK przy ul. M. Reja 10 do 21 lipca.

Zdjęcia przedstawiają charakterystyczne dla pejzażu Wrocławia figurki. Podpisy pod fotografiami obejmują nazwy krasnali, ich dokładną lokalizację, a nierzadko też informacje mniej dostępne dla przeciętnego turysty, czyli datę powstania oraz imię i nazwisko rzeźbiarza. W galerii tych mini-osobistości można znaleźć zarówno pierwsze projekty z 2005 roku, jak i zupełnie niedawne pomysły przekształcone w posążki i takie jak np. krasnal Leszko upamiętniający Gitarowy Rekord Guinnessa. 

Wystawa jest więc zatem okazją do przypomnienia sobie, jak zaczęła się przygoda Wrocławia z krasnalami, obserwacji ich artystycznej ewolucji oraz – ma się rozumieć – odkrycia do tej pory niezauważalnych figurek, których liczba rośnie w błyskawicznym tempie! 

BIFK

Miejsce zdarzenia mapa Oleśnica


„Historia w komiksie” i „Wrocławskie Krasnale” – wystawy dla uczniów i nie tylko komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się