:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Pociągi pod specjalnym nadzorem w BiFK

Kiedy: 2017-02-03 , godzina: 18:00 | Gdzie: Sala Widowiskowa BiFK

Film, Pociągi specjalnym nadzorem - zdjęcie, fotografia

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na seanse filmowe

Bedzie to cykl Czeski Rok w Kinie, w ramach którego będzie prezentować najważniejsze osiągnięcia najwybitniejszych twórców kina czeskiego i czechosłowackiego.

Pierwszy seans, na jaki zdecydowaliśmy się na Państwa zaprosić, to powstały w 1966 roku, najbardziej znany z całej czeskiej kinematografii na świecie film, czołowe osiągnięcie czechosłowackiej „Nowej Fali” – „Pociągi pod specjalnym nadzorem” nakręcony na podstawie noszącej ten sam tytuł noweli Bohumila Hrabala. To pierwszy film zza „żelaznej kurtyny”, który został nagrodzony najważniejszą nagrodą filmową na świecie – Oscarem (1968).

Film w charakterystyczny dla Czechów prosty sposób ukazuje historie zwykłego człowieka uwikłanego niezależnie od swej woli w wielką historię i swoje małe, wewnętrzne dramaty. Przebywający na styku tych dwóch płaszczyzn bohater żyje w świecie groteskowym, pełnym zła i cierpienia, ale też i pokus – zmysłowych przyjemności, miłosnych uniesień i bohaterskich czynów, po które jednak trzeba umiejętnie sięgnąć.

To właśnie z tego filmu pochodzi jedna z najsłynniejszych scen w czeskim kinie, w której głównym rekwizytem są pieczątki – kto wie, o co chodzi, koniecznie musi przypomnieć ją sobie w naszym kinie i obejrzeć ją ponownie na dużym ekranie. A osoby, które nie wiedzą o co chodzi – koniecznie muszą to zobaczyć!!!

Data projekcji nie jest przypadkowa – 3 lutego przypada 20. rocznica tajemniczej śmierci Bohumila Hrabala, autora noweli „Pociągi pod specjalnym nadzorem” i współtwórcy scenariusza – absolutnie najważniejszego czeskiego prozaika po II wojnie światowej.

Piękna opowieść o dojrzewaniu, młodzieńczych wzorcach, heroizacji życia i tragicznym doświadczeniu wojny.

Najbliższy seans odbędzie się 3 lutego o godz. 18.00. Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić od 25 stycznia od godziny 16.00 w Kasie Sali widowiskowej.

Uwaga! Film dla widzów od 12 lat.

Pociągi pod specjalnym nadzorem w BiFK komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się