:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Polska Szkoła Plakatu – Jazz

Wystawy, Polska Szkoła Plakatu - zdjęcie, fotografia

Podczas Oleśnickiego Festiwalu Jazzowego 17 lutego o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polska Szkoła Plakatu – Jazz”

Plakaty pochodzą z kolekcji Ryszarda Wojczka. Wybór i opracowanie - Marek Wałęga. Autorami prac są: Jan Młodożeniec, Rafał Olbiński, Jan Sawka, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Lech Poniżnik, Wojciech Kapelański.

Polska Szkoła Plakatu to pojęcie znane od lat wielbicielom sztuki, jednocześnie wymykające się łatwej definicji. Przyjmuje się, że cechą wspólną było wyniesienie plakatu z poziomu banalnej użytkowej grafiki do wysokiej klasy dzieł sztuki. Środki wyrazu stosowane przez grafików znacząco się od siebie różniły. Poczynając od rozbudowanych kompozycji malarskich, poprzez realizacje fotograficzne, układy liternicze, do projektów bazujące na znaku graficznym. Metafory, aluzyjność, prowokacje i intelektualne zagadki to także cechy związane z tym nurtem.

Najbardziej znane są druki do dużych festiwali (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Złota Tarka, Festiwal Pianistów Jazzowych, Spotkania Wokalistów Jazzowych), które w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych były dla jazz fanów świętami muzyki. Na tych imprezach koncertowali najlepsi polscy muzycy oraz największe gwiazdy światowego jazzu. Plakaty tych wydarzeń stanowiły cenne pamiątki i szybko stały się poszukiwanymi obiektami kolekcjonerskimi.

BiFK

Polska Szkoła Plakatu – Jazz komentarze opinie

  • gość 2018-02-19 13:03:42

    Veni , vidi .... takie perełki to część mojej młodości. Chciałabym podziękować organizatorom z zorganizowanie tej wystawy. Proszę o więcej

Dodajesz jako: Zaloguj się