:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C lekkie zachmurzenie

Spotkanie ,,IKONA – Tajemnica obecności”

Kiedy: 2018-02-17 , godzina: 12:00 | Gdzie: Biblioteka przy ul. Reja 10

Wystawy, Spotkanie IKONA Tajemnica obecności” - zdjęcie, fotografia

17 lutego w godz. 12:00 - 14:00 Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy oraz DIVINA Pracownia Kreatywna zapraszają na wystawę prac uczestników warsztatów pisania ikon oraz pokaz i prelekcję, które odbędą się w BiFK przy ul. Reja 10

Od zeszłego roku pod opieką Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy odbywają się warsztaty pisania ikon. Uczestniczą w nich osoby w różnym wieku, najczęściej bez jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń w malowaniu.

Łączy ich poszukiwanie uniwersalnych wartości, głębi, wyciszenia i umiłowanie piękna. 

Ikony to obrazy pisane na drewnie. Uczestnicy warsztatów poznają starą, bizantyjską technikę tempery jajowej, w której obraz-ikona powstaje jako efekt wielu godzin pracy z naturalnymi materiałami – pigmentami w postaci proszków oraz żółtkiem jaja kurzego i winem jako medium. Ikona powstaje na specjalnie zagruntowanej desce z drzewa liściastego. Pokrywa się ją zaprawą kredowo-klejową i wtapia płótno. Można na niej pracować dopiero po jej starannym oszlifowaniu. Kolejne etapy to przenoszenie podlinnika, czyli rysunku na eskę, złocenie, nakładanie kolejnych warstw pigmentów, a następnie zabezpieczanie ikony specjalnym preparatem - tak, aby przetrwała wieki i cieszyła kolejne pokolenia.

Na warsztatach uczestnicy poznają tę tradycyjną i trudną technikę z czasów Bizancjum. Każdy, przy pomocy prowadzącego, pisze swoją ikonę.

Nieodłącznym elementem pracy nad ikoną jest też modlitwa i wyciszenie.

Ikona rodzi się z modlitwy i jest oknem na wieczność, obrazem tamtego świata. Dlatego jest tak tajemnicza i piękna. 

Podczas spotkania chcemy zachwycić oleśniczan pięknem ikon. Pokazać im nasze prace, stosowane przez nas materiały, opowiedzieć o swojej drodze dochodzenia do piękna. Chcemy podzielić się naszą radością, którą odkrywamy i która zmienia nasze życie na lepsze.

Spotkanie ,,IKONA – Tajemnica obecności” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się