:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C lekkie zachmurzenie

Uważaj na wirusa na facebooku

Technologie, Uważaj wirusa facebooku - zdjęcie, fotografia

Szkodliwy program pod postacią zdjęcia od znajomych

Niebezpieczny wirus grasuje na Facebooku. Groźne oprogramowanie rozsyłane jest przez rzekome zdjęcie wysłane przez znajomych. Jego otwarcie może skutkować zablokowaniem komputera. Nowy wirus atakuje użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Szkodliwy program rozprzestrzenia się błyskawicznie poprzez rzekome zdjęcie wysłane przez naszych znajomych. 

Każdy kto na czacie otrzyma fałszywy plik, którego nazwa sugeruje, że jest zdjęciem (np. photo_1234.svg. albo photo_2927.svg.), powinien przede wszystkim nie klikać, nie otwierać, ani nie pobierać załącznika. Pobranie pliku uruchamia w przeglądarce ofiary skrypt, który może zablokować dostęp do komputera i zaszyfrować dysk twardy, aby odzyskać do niego dostęp ma być konieczne zapłacenie przestępcom "okupu".

Użytkownicy Facebooka, którzy kliknęli w przesłany im przez wirus plik, powinni ostrzec swoich znajomych. Całkiem prawdopodobne bowiem, że mogą oni - nie zdając sobie z tego sprawy - rozsyłać zarażony plik kolejnym znajomym.

Jak usunąć?

Jeśli jednak już kliknęliśmy w załącznik i pobraliśmy złośliwe oprogramowanie, to nie możemy usunąć go bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Trzeba ręcznie odnaleźć jej katalog w systemie. Dla Windows 7, 8 oraz 10 będzie to

C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default.

Kolejny krok to zamknięcie przeglądarki i wejście do katalogu "Extensions", w którym z kolei należy usunąć katalog o nazwie "jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg".

W kolejnych działaniach powinniśmy zmienić hasła dostępu do swoich profili w mediach społecznościowych, skrzynkach e-mail, czy ważnych dla nas serwisach internetowych. Nie zaszkodzi również dogłębne przeskanowanie całego komputera antywirusem z aktualną bazą wirusów.

Uważaj na wirusa na facebooku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się