:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

W Bierutowie uczniowie dojeżdżali niesprawnymi autobusami do szkoły

Aż cztery z pięciu skontrolowanych autobusów szkolnych wycofali z ruchu dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego

Powodem zatrzymania dowodów rejestracyjnych był fatalny stan techniczny pojazdów.

Inspektorzy wzięli pod lupę autobusy dowożące dzieci do jednej z placówek oświatowych w Bierutowie. Już wstępne oględziny pojazdów wzbudziły podejrzenia inspektorów co do ich stanu technicznego.

Usterki wymagały weryfikacji przy użyciu odpowiednich urządzeń i narzędzi. Z tego powodu inspektorzy skierowali wszystkie kontrolowane autobusy na najbliższą okręgową stację kontroli pojazdów, gdzie przeprowadzono szczegółowe badania stanu technicznego.

Wyniki kontroli potwierdziły wstępne przypuszczenia inspektorów. Stan techniczny autobusów pozostawiał wiele do życzenia. Stwierdzono m.in. liczne wycieki płynów eksploatacyjnych, nieprawidłowości w działaniu układów hamulcowych i kierowniczych, przerdzewiałą konstrukcję ramy oraz niekompletne układy zawieszenia. W jednym z autobusów był bowiem zdemontowany stabilizator poprzeczny zawieszenia, który ma bezpośredni wpływ na stateczność pojazdu, a w konsekwencji na bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto w autobusach tych poziom zadymienia spalin i związana z tym emisja substancji toksycznych do środowiska prawie dwukrotnie przekroczyły dopuszczalne normy.

W konsekwencji inspektorzy wycofali z ruchu cztery z pięciu skontrolowanych pojazdów, zatrzymali ich dowody rejestracyjne i ukarali kierowców mandatami. Za dopuszczenie do ruchu niesprawnych technicznie autobusów odpowie również przedsiębiorca realizujący nimi przewozy szkolne.

Inspektorzy transportu drogowego regularnie kontrolują autobusy szkolne na terenie całego kraju. Przypominamy, że bardzo ważna jest również postawa samych opiekunów dzieci. Powinni oni niezwłocznie powiadamiać odpowiedni Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego lub najbliższą jednostkę policji, jeśli ich podejrzenie wzbudza np. stan techniczny autobusów, którymi podróżują dzieci.

 

foto: ITD

Miejsce zdarzenia mapa Oleśnica


W Bierutowie uczniowie dojeżdżali niesprawnymi autobusami do szkoły komentarze opinie

  • pp - niezalogowany 2018-04-08 15:37:31

    Masakra a jak by się coś stało tym dzieciom nie poważne

  • Gość - niezalogowany 2018-04-08 22:07:05

    Koniec serwisowania PKS-U to koniec sprawnych autobusów hahahaha

Dodajesz jako: Zaloguj się