:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C lekkie zachmurzenie

Zadbaj zimą o swój sprzęt RTV - PORADNIK

Technologie, Zadbaj zimą swój sprzęt PORADNIK - zdjęcie, fotografia

Dotkliwe efekty śnieżyc – jak zabezpieczyć domowy sprzęt elektroniczny przed skutkami awarii prądu

Od kilku dni Polskę nawiedzają śnieżyce i towarzyszący im silny wiatr. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ich wyniku blisko 190 tys. gospodarstw domowych w Polsce (głównie w woj. mazowieckim i małopolskim) zostało pozbawionych prądu. Na skutki awarii i przepięć elektrycznych najbardziej narażone są urządzenia elektroniczne, które w jednej chwili mogą ulec zepsuciu. Jak zadbać o ochronę domowego sprzętu, by ustrzec się przed wydatkami i utratą cennych danych?

Trudne warunki pogodowe – szczególnie wiatr i intensywne opady śniegu – są bardzo częstą przyczyną awarii. Powodują nie tylko przerwy w dostawie prądu, ale także zakłócenia zasilania z sieci elektroenergetycznej. Często ich efektem są poważne uszkodzenia domowych sprzętów, takich jak telewizory, komputery i inny sprzęt RTV/AGD. Istnieje jednak kilka sposobów, aby ochronić posiadane urządzenia elektroniczne przed uszkodzeniami spowodowanymi anomaliami pogodowymi.

- W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się listwy przeciwprzepięciowe, do których można podłączyć jednocześnie kilka urządzeń. W przypadku przepięcia prądu, listwa zatrzyma cały ładunek elektryczny, nie powodując uszkodzeń podłączonych sprzętów. – mówi Jacek Parys, Dyrektor sprzedaży pionu IT w Schneider Electric.

Uszkodzenia sprzętu to nie jedyne zagrożenie związane z awariami prądu. Pamiętajmy też o danych przechowywanych na komputerach. W tym pomogą zasilacze UPS, które w momentach krótkotrwałych przerw w dostawie energii zabezpieczą i podtrzymają zasilanie.  Urządzenie UPS doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji – zarówno w domu, jak i firmie.

- Skutki anomalii pogodowych, oprócz zniszczonego sprzętu, to także możliwa utrata danych gromadzonych na twardych dyskach komputerów. Jeżeli chcemy dodatkowo przestrzec się przed stratą plików czy multimediów, najlepiej dokupić urządzenie UPS, które podtrzyma działanie komputera do czasu, aż go bezpiecznie wyłączymy – mówi Jacek Parys i dodaje – pamiętajmy, że nawet kilkusekundowy brak zasilania czy niewielki skok napięcia może zakłócić sprawne funkcjonowanie urządzeń elektronicznych.

Zabezpieczenie domowych urządzeń nie jest kosztowne. Listwę przeciwprzepięciową APC by Schneider Electric można nabyć już nawet za kilkadziesiąt złotych, co jest kwotą nieporównywalnie niższą, niż koszty ewentualnych szkód.

Zadbaj zimą o swój sprzęt RTV - PORADNIK komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się