Reklama

JAKUB OLEJNIK TRIO | Z JAZZEM PRZEZ POLSKĘ

nOlesnica.pl
24/06/2026 09:25

Jakub Olejnik Trio to formacja założona w 2025 roku przez wrocławskiego kontrabasistę Jakuba Olejnika, który po wielu latach działalności na europejskiej scenie jazzowej zdecydował się stworzyć autorski projekt. Zespół porusza się w estetyce jazzowego mainstreamu, czerpiąc zarówno z klasycznych wzorców gatunku, jak i współczesnych rozwiązań rytmicznych, harmonicznych oraz formalnych. Ich muzyka wyrasta z tradycji jazzu, jednocześnie otwierając się na nowoczesną ekspresję i swobodę improwizacji. Słychać w niej inspiracje bluesem, swingiem oraz bogatą jazzową harmonią, co razem buduje charakterystyczne, pełne energii i emocji brzmienie.


Trio tworzą doświadczeni muzycy i improwizatorzy od lat związani z polską oraz europejską sceną jazzową. Na co dzień współpracują z uznanymi artystami i uczestniczą w licznych projektach koncertowych oraz nagraniowych. Wieloletnia praktyka sceniczna, wzajemne zrozumienie i muzyczna intuicja sprawiają, że ich wspólne granie wyróżnia się dojrzałością, naturalnością i bogactwem subtelnych detali.

Podczas koncertu publiczność usłyszy autorskie kompozycje członków zespołu, a także nowe interpretacje utworów należących do szeroko pojętej klasyki jazzu. Ważnym elementem repertuaru będą również polskie akcenty muzyczne – w programie znajdą się kompozycje inspirowane twórczością takich artystów jak Krzysztof Komeda czy Jerzy Petersburski, których dorobek na trwałe wpisał się w historię polskiej muzyki jazzowej.

Reklama

SKŁAD ZESPOŁU:
Jakub Olejnik – kontrabas
Adam Jarzmik – fortepian
Piotr Budniak – perkusja

Data i miejsce:
piątek, 10 lipca 2026, godz. 19.00
Restauracja Komin, ul. Brzegowa 7, Strzelin

Data i miejsce:
sobota, 11 lipca 2026, godz. 18.00
Kinoteatr Zdrowie, ul. Główna 36, Sokołowsko

„Z jazzem przez Polskę” to ogólnopolski cykl koncertowy realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, obejmujący swoim zasięgiem wszystkie regiony kraju. Celem projektu jest popularyzacja muzyki jazzowej i klasycznej poprzez prezentację wybitnych artystów oraz wartościowego repertuaru w miejscach, gdzie dostęp do wydarzeń kulturalnych i ambitnej sztuki jest na co dzień ograniczony. Inicjatywa umożliwia mieszkańcom mniejszych miejscowości udział w różnorodnych wydarzeniach artystycznych i bezpośredni kontakt z muzyką na najwyższym poziomie.

Reklama

Na Dolnym Śląsku projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a za jego organizację odpowiada Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorami wydarzenia są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 14:19
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo nOlesnica.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości